Od ponad 30 lat cieszymy się zaufaniem klientów w całej Polsce
Nowy koszyk 0

Jak dbać o jakość wydruków na papierze A4 do ksero dla Twojego biura

Jak dbać o jakość wydruków na papierze A4 do ksero dla Twojego
biura

Umowy, ogłoszenia, scenariusze – te i wiele innych dokumentów każdego dnia jest drukowane w biurze na kartkach papieru A4. Warto zadbać o to, by miały one wysoką jakość. Dzięki niej treść arkusza będzie bardziej czytelna, co znacznie zwiększy komfort codziennej pracy. Jak to zrobić? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Papier przede wszystkim

Kluczowe jest dopasowane go do rodzaju drukarki, którą się posługujemy. W ten sposób nie tylko poprawisz wygląd wydruku, ale też zmniejszysz prawdopodobieństwo awarii sprzętu. Wyróżniamy papier A4 do takich urządzeń jak:

  • drukarki atramentowe - ma on najczęściej występującą gramaturę, czyli 80 g/m2. Jego struktura sprawia, że szybko wysycha, a do tego sprawnie absorbuje tusz,
  • drukarki laserowe – jego gramatura mieści się w granicach 80 – 120 g/m2. Tym samym możesz do druku użyć papieru grubszego i sztywniejszego bez obawy, że pojawi się awaria. Nadaje się zarówno do wydruków czarno - białych, jak i kolorowych,
  • drukarki igłowe - papier A4 do takich urządzeń składa się z dwóch warstw i pozwala uzyskać jednocześnie kopię i oryginał.

Dbaj o swój sprzęt!

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wydruku, powinieneś pamiętać nie tylko o odpowiednim rodzaju arkuszy A4. Należy też doglądać drukarki: regularnie ją czyścić, wymieniać toner i dokonać kalibracji. Bardzo ważne, by dopilnować czystości sprzętu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dotyczy to takich części jak głowica drukująca, rolki, podajnik i pojemnik na wydruki.

Przy wymianie tonera warto decydować się na oryginalne tusze, pochodzące prosto od producenta. Tańsze zamienniki częściej się rozszczelniają i znacznie obniżają jakość wydruku.

Co jeszcze jest ważne?

Jeśli szczególnie zależy Ci, by wydruk był szczegółowy, widoczny i trwały, powinieneś jeszcze pamiętać o następujących czynnikach:

  • rozdzielczość ekranu - nieprawidłowa rozdzielczość może przyczynić się do nadmiernego zużycia tuszu i wydłużenie czasu wydruku,
  • odpowiednie przechowywanie papieru A4 – w miejscu suchym, nienarażonym na wahania temperatury i promienie słoneczne,
  • aktualizacja sterowników - najnowsze sterowniki prosto od producenta mogą znacznie podnieść jakość druku,
  • czyszczenie drukarki w okresie nieużywania - ważne jest też, by co jakiś czas drukować choć jedną stronę, by tusz nie wysechł. W przeciwnym razie trzeba będzie go wymienić.