Od ponad 30 lat cieszymy się zaufaniem klientów w całej Polsce
Nowy koszyk 0

Kolory CMYK - co to znaczy?

Kolory CMYK - co to znaczy?

To jak postrzegamy (i rozróżniamy) barwy jest często rzeczą indywidualną — świadczą o tym chociażby intensywne dyskusje przy wyborze farby do ścian w mieszkaniu, samochodu czy też nowej koszuli. Branża poligraficzna wymaga jednak precyzji oraz dużego stopnia uniwersalności. Schemat kolorów CMYK to swego rodzaju punkt wyjścia dla wszelkiego typu projektów drukarskich — to z tych barwników otrzymywane są praktycznie wszystkie inne odcienie, które widzimy na drukowanych w domu zdjęciach (choć oczywiście nie tylko). Co kryje się pod tym skrótem? Przekonajmy się!

Kolory CMYK — wszystko, co musisz wiedzieć o barwach procesowych 

Poszczególne litery skrótu odnoszą się do czterech kolorów podstawowych wykorzystywanych w drukarstwie wielobarwnym, czyli poligrafii. Co ciekawe, taka kombinacja w praktyce pozwala na wydrukowanie właściwie każdego odcienia. Barwy składające się na zestaw CMYK to kolejno:

- C, czyli Cyjan — nieco bledsza forma niebieskiego, która najbliżej przypomina błękit,

- M, czyli Magenta — intensywny róż zmierzający w stronę fioletu, zbliżony do fuksji oraz purpury,

- Y, czyli Yellow — bardzo zbliżony do czystej formy żółtego, jednak minimalnie bledszy i mniej nasycony, 

- K, czyli Black albo Key Color — barwa zbliżona do maksymalnie głębokiej czerni. 

Przy ostatniej składowej zestawu CMYK warto zatrzymać się nieco dłużej. Choć czerń jest teoretycznie możliwa do uzyskania poprzez złożenie kolorów Cyjan, Magenta i Yellow, w praktyce otrzymany w ten sposób odcień przypominać będzie raczej bardzo ciemny brąz. Z powodów ekonomicznych — aby uniknąć konieczności nakładania zbyt dużej ilości farby — podstawowe kolory uzupełniono o barwnik C. Warto jednak zaznaczyć, że uzyskanie prawdziwie głębokiej czerni wymagać będzie zastosowania wszystkich czterech odcieni.

W przeciwieństwie do modelu RGB, zestaw kolorów podstawowych CMYK ma charakter subtraktywny. Co to oznacza? Uzyskiwanie pożądanych odcieni polega na kontrolowanym odejmowaniu składowych koloru w celu uzyskania czerni. Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej!