Opinie o Nas
Nowy koszyk 0

Jaką drukarkę wybrać?

Jaką drukarkę wybrać?

Choć w oczach laika wybór rodzaju drukarki może nie mieć aż tak poważnych konsekwencji, tak naprawdę jest to szalenie istotna decyzja. To w końcu od niej w dużej mierze zależy późniejsza funkcjonalność i komfort użytkowania sprzętu, szczególnie w przypadku nieco bardziej wymagających zastosowań. Nie jest to jednak wybór prosty — zarówno modele laserowe, jak i ich atramentowe odpowiedniki mają swoje zalety. Poniżej nieco bardziej szczegółowo omawiamy najważniejsze z nich.

Wybieramy drukarkę — czy warto postawić na atrament?

Drukarki atramentowe nadal cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, szczególnie jeśli chodzi o szeroko rozumiany użytek domowy. Z czego to wynika? Głównym czynnikiem bez wątpienia jest tutaj cena samych urządzeń, zauważalnie niższa niż ich odpowiedników na toner, choć oczywiście i tutaj mamy do czynienia ze sporym rozstrzałem cen. Inne zalety to również stosunkowo prosta i przystępna obsługa — urządzenia błyskawicznie się rozgrzewa i praktycznie od razu jest gotowe do działania. Sporym udogodnieniem jest także duża dostępność zamienników dla materiałów eksploatacyjnych.

Z jakimi przeszkodami muszą mierzyć się posiadacze sprzętów atramentowych? Pewną trudnością może być stosunkowo mała wydajność pakietów tuszu, przez co koszt użytkowania będzie nieco wyższy (z pomocą przychodzą tutaj wspomniane zamienniki). Przygotowanie pojedynczego dokumentu trwa trochę dłużej — w przypadku wielostronicowych projektów warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli natomiast korzystamy z urządzenia tylko raz na jakiś czas, warto również mieć na uwadze problem zasychających głowic.

Drukarka laserowa — kiedy jest dobrym wyborem?

Co przemawia za zakupem drukarki laserowej? Zdecydowanie na plus wychodzi tutaj ogólna kultura pracy. Choć modele na toner potrzebują nieco więcej czasu na nagrzanie, finalna wydajność w przeliczeniu na pojedynczą stronę jest dużo większa. Sprzęt tego typu cechuje również dłuższa żywotność, a czyszczenie i konserwacja okazują się znacznie łatwiejsze. Dodatkową zaletą jest także większa wydajność tonera w stosunku do tuszu, jednak warto pamiętać, że tutaj cena pojedynczego pakietu jest zauważalnie wyższa.

Jeśli natomiast chodzi o największe wady urządzeń laserowych, tutaj na pierwszy plan zdecydowanie wychodzi cena samego urządzenia. Zakup takiego sprzętu wiąże się z niemałą inwestycją, choć warto pamiętać, że jest o inwestycja na lata. Koniecznie weź również pod uwagę gabaryty samego sprzętu — modele na toner z reguły są zauważalnie większe, co może stanowić problem w przypadku pomieszczeń o mniejszym metrażu.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając drukarkę?

Wybór rodzaju drukarki to jedno, lecz równie duże — a momentami nawet większe — znaczenie ma także zakres dodatkowych funkcjonalności. To one mają ogromny wpływ na codzienny komfort użytkowania. Funkcje takie jak możliwość zintegrowania sprzętu z siecią domową, zdalne przesyłanie plików z poziomu komputera lub telefonu czy chociażby funkcja skanera i zapisywania obrazów w wybranym formacie — kupując sprzęt na miarę XXI wieku warto zadbać, by spełniał on określone standardy.

Weź również pod uwagę dostępność i koszt części oraz materiałów eksploatacyjnych — zarówno w wydaniu oryginalnym, jak i zamienniki. Ta kwestia dotyczy nie tylko samego rodzaju drukarki (na rynku dostępne jest wiele rozwiązań zarówno dla wariantów atramentowych, jak i laserowych), ale także konkretnych marek i modeli. Zakup świetnego urządzenia, które jednak pozbawione jest wsparcia producenta oraz firm zewnętrznych może po czasie odbić się czkawką.

Jaka drukarka będzie idealna dla Ciebie?

Wybierając drukarkę warto rozważyć kilka istotnych kwestii. Do czego ma ona służyć? Jak często będzie użytkowana? Gdzie będzie stała? Jakie dodatkowe funkcje są mi potrzebne? To tylko niektóre z pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć. Po więcej wartościowych wskazówek na temat sprzętu i ogólnego użytkowania zapraszamy do pozostałych artykułów na naszej stronie internetowej. Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami już teraz!